Почаїв

Кременецький район Тернопільщини відомий чудовим містом Почаїв, яке затишно пригортають до себе височини Кременецьких гір. І хоча місто маленьке та компактне, але знає про нього уся Україна, адже саме тут є декілька важливих для православних українців святинь. Населення міста не сягає навіть 8.000 жителів, проте цю цифру щоденно доповнює незліченна кількість туристів, які прагнуть відвідати це історичне місце.

Існує декілька версій походження назви міста: за першою на річці Почайна був заснований монастир монахами, які шукали порятунку від монголо-татарської навали; за другою версією назва походить від дохристиянського імені Почай. Також Почаїв відомий тим, що саме тут археологи знайшли крем’яні знаряддя праці ще з часів неоліту.

Історія Почаєва у складі Речі Посполитої

У 1442 році кременецькій війт отримав від литовського князя Казимира IV маєток, декількома роками пізніше, а саме у 1451 році, маєток було передано Васькові Стрільцю, далі Почаїв став власністю заможних панів Бережецьких, а вже на початку XVI століття ним володів рід українських шляхтичів Гойських. Так і поступово зростав і формувався Почаїв.

Почаївський краєвидУ 1597 році Анна Гойська, яка була тоді вже вдовою луцького земського судді, вирішила заснувати православний монастир Почаївський, який тоді ще мав назву Успенського. Панянка виділила не тільки землю для будівництва, але й декілька сімей підданих, які й створили нове поселення.

Після роду Гойських маєтком володів польських шляхетських рід Фірлеїв, згодом власність перейшла до рук роду Тарновських. Орієнтовно у 1730 році при монастирі, що колись започаткувала Анна Гойська, було створено друкарню. Через п’ять із хвостиком десятків років графом Ян-Аморем Тарновським у короля було виклопотано привілей, який дозволяв розбудувати маєток до невеличкого містечка, що згодом назвали Новий Почаїв.

Історія Почаєва у складі Російської імперії та радянської України

Почаїв. Мешканці поселення займалися сільською справою, вели господарство і торгівлю, активно працювали майстерні та кузні, якими володіла Почаївська лавра. У центрі волості можна було отримати парафіяльну освіту та відвідувати школу грамотності.

Почаївська волость на початку першої світової війни активно приймала участь у воєнних діях, як на стороні Австро-Угорщини, так і на стороні російської армії. Місто брали в облогу німецькі війська, панували там більшовики, а згодом і поляки. Під час другої світової війни Червона Армія зайняла територію Почаєва і вже у 1940 році містечко перейшло у статус селища міського типу, поступово сформувався Почаївський район. Тоді почала свою діяльність місцева газета «Почаївська правда» та райпромкомбінат.

Після того, як у червні 1941 року німецьке військо зайняло Почаїв, було винищено близько трьох тисяч мирних жителів. Звичайно, Червона Армія згодом звільнила містечко, проте через декілька десятків років воно втратило свій статус районного центру. Така прикрість не суттєво позначилася на житті міста, воно вирувало подіями, активно розвивало промисловість та сільське господарство. 8 травня 1978 року – це значуща дата для Почаєва, адже саме тоді селище міського типу стало повноцінним містом, яке мало у своєму підпорядкуванні декілька сел.

Релігійно-культурні пам’ятки Почаєва

Почаївська лавра; вигляд з серединиУ місті Почаїв лавра – це не просто православна святиня, а місце, яке прагнуть відвідати парафіяни з усієї країни та навіть світу. Свято-Успенська Почаївська лавра є другою за розмірами після Києво-Печерської і першою на території усієї Волині. До складу цієї культової споруди входить безліч соборів, таких як Троїцький та  Свято-Успенський. Також на території комплексу є велична дзвіниця, каплиці, духовна семінарія та церкви. Реліквіями Почаївської лаври є ікона Божої Матері та слід стопи Пресвятої Богородиці, з якого дзвінко б’є джерело. Парафіяни та подорожуючі стверджують, що ці святині є чудотворними та здатними вилікувати тіло і душу.

Озеро святої Анни в Почаєві – це ще одне місце, яке стовідсотково варто відвідати. Воно знаходиться в 30 км від Почаєва, а саме в селі Онишківці. Води цього озера насичені іонами кремнію та срібла, тому вони достатньо позитивно впливають на організм людини. Подейкують, що почаївське озеро здатне вилікувати жінок та чоловіків від безпліддя, тому до нього приїжджають тисячі людей в надії відчути радість батьківства.

Почаїв: екскурсія у світ духовної краси

Подорожуючі постійно стверджують, що погода в Почаєві завжди налаштовує на довготривалі прогулянки. Свіже повітря та невимовні краєвиди чудово поєднуються із незрівняною природою. Люди в цьому місті надзвичайно привітні та дружні, вони гордо розповідають про свій край і однозначно пишаються ним.

Готелі Почаєва радо зустрінуть кожного туриста, огорнуть його турботою та затишком. Саме місто дуже комфортне, тут є все необхідне для навіть тривалої подорожі. З різних куточків Західної України курсує автобус Почаїв-Рівне, Почаїв-Тернопіль – напрямків існує безмежна кількість. З Центральної та Східної України можна дістатися перекладними маршрутами та потягом.

pochaiv.info – Ваш персональний гід Почаєвом!

Наша творча команда об’єдналася для того, щоб показати Україні та світові інший Почаїв, який надихає та вражає. Ми організуємо для Вас тур, потурбуємося про трансфер та проживання. Тепер подорожувати стало простіше та приємніше, адже тепер з Ваших плечей буде знято весь вантаж організаційних питань. Зручні маршрути, комфортні готелі, смачна їжа, ну і звичайно цікаві екскурсії – все це чекатиме на Вас.

Подорожуйте Почаєвом разом із pochaiv.info!